Görüş ve Öneriler

Başka Ne Anlama Gelir?

Cuma CEYLAN  

Profesyonel Koç/ NLP Trainer /CC Koçluk Merkezi

Kimdir?


Eylül 2018

  0

Başka Ne Anlama Gelir?

Değerli okurlarım hepinizi sevgiyle selamlıyorum. Bugün sizlere bireysel seanslar ile NLP ve koçluk eğitimlerimizde bolca üzerinde durduğumuz etkili bir bakış açısından bahsedeceğim. Bir kişi iflas eder, diğeri sınıfta kalır, bir başkası eşinden ayrılır ya da işinden atılır….. Peki, her bir kişinin bu durumlara verdiği tepki nasıldır? Sizce aynı mıdır?


Neden kimileri çöküntü yaşarken bazıları “Ne yapabilirim, neyi değiştirebilirim ya da buradan ne öğrendim?” diye kendine sorar? Sizce insanların tepkilerini farklı yapan nedir? Ne oluyor da bir kişi için yaşanan durum başarısızlıkken aynı durum bir başkası için bir deneyim halini alıyor?

Aslında bebekliğimizden beri neyin ne anlama geldiği ile ilgili sürekli kodlamalar yaparız. Bir bakıma nasıl düşüneceğimiz ve davranacağımıza dair beynimize yazılımlar yüklenir ve tüm tepkilerimiz bu yazılımlarla ilgili anlamlandırma sürecine bağlı olarak ortaya çıkar. Bu durumla ilgili sonsuz sayıda örnek veya durum söylenebilir.

Aynı olay ya da durum, yeryüzünde milyonlarca insan tarafından yaşanır ancak insanların olaylara verdiği tepkiler birbirinden farklıdır. Olaylar kendi içinde anlam içermez yani anlamsızdır. O olaya ya da duruma o anlamı kendi haritamıza göre biz veririz. Eğer olaylar kendi içinde anlam taşımıyorsa yani bir olaya anlamı veren biz isek verdiğimiz anlamı istersek değiştirebilir miyiz? ya da istediğimiz anlamı verebilir miyiz?

Olaylara vereceğimiz anlam, kendi zihin modelimize bağlıdır ve bunun birçok yolu vardır desem bu yolları merak eder miydiniz?

Aslında bu gözle baktığımızda iyi kötü, güzel çirkin ya da doğru yanlışın ne olduğuna ilişkin evrensel bir ölçüt yoktur. Bugün benim için travmatik olan bir durum bir süre sonra hayatımda yeni bir değer yaratabilir, muhteşem bir kaynağa dönüşebilir ya da çok etkili kararlar vermeme ortam hazırlayabilir. Aynı şekilde örneğin işten çıkarılmanız, sizin gelişiminizi sağlayacak başka fırsatların ve girişimlerin kapısını açabilmeniz için fırsata dönüşebilir. Bu, aslında bir anlam verme sürecidir. Anlam vermenin bilinçli ve amaca dönük olmasının NLP’deki karşılığı “yeniden çerçevelemedir”. Bu tekniği doğru yorumlarsanız ve hayatınıza uygulamaya çalışırsanız mucizelere tanık olursunuz.

Yeniden çerçeveleme, yeni tepkiye olanak sağlayan yeni bir anlam oluşturmaktır. Yani olaylara biz anlam veriyoruz ve bu anlamlara göre tepkilerimizi dolayısıyla da davranışlarımızı oluşturuyoruz. Bu tepki ya da davranış amacımıza hizmet etmiyorsa, bize yarar sağlamıyorsa verdiğimiz anlamı fayda sağlayacak şekilde değiştirebiliriz. Kısaca gelişimimizi engelleyen anlamı sorgulamak ve ona yeniden bir anlam vermektir yeniden çerçeveleme.

Diyelim ki iş yerinde patron bütün önemli işleri size veriyor ve bu durum sizi sinirlendiriyor. Peki, bu duruma nasıl bir anlam verdiniz ki sinirlenme tepkisi ortaya çıktı? Şimdi bu olaya verdiğiniz anlamları planlı bir şekilde değiştirmeye çalışalım. Patronun bütün önemli işleri size vermesi başka ne anlama gelir? Bu duruma başka ne anlam verebilirsiniz? Bu durum sizin için hangi faydayı taşır? Bir beyin fırtınasından sonra “Demek ki patron bana güveniyor.” “Yapığım iş konusunda titiz olduğumu biliyor.” “Diğer çalışanlara göre bu konuda benim daha iyi sonuçlar alacağıma inanıyor.” … gibi yeni boyutları gördüğünüzde yaşanan durum sizin için bir kaynağa dönüşür.

Örneğin işten çıkarıldınız. Bu, üzücü bir durum gibi algılanabilir ancak “Bu durum benim açımdan başka ne alama gelir?” “Bunun benim için iyi tarafı nedir? “Ne öğrendim?” “ Neyi farklı yapabilirim?” gibi küçük bir zihin egzersizi size koskocaman yeni kaynaklar ve hedefler sunar.

Örneğin küçük çocuk yemek yemeye çalışırken üzerini kirletiyor, kutunun içindekinin ne olduğunu anlamaya çalışırken yere döküyor ve yeri kirletiyor, reçeli boya gibi düşünüyor ve duvara resim yapmaya çalışıyor. Bu gibi durumlara sıradan bir zihin modeli ile baktığınızda ortada bir sorun vardır ve anneler için sinir bozucu bir durumdur. Peki, size soruyorum “Çocukların bu davranışının iyi tarafı nedir?” “Bu, ne anlama gelir?” Bu durum başka nasıl yorumlanabilir?”

Birinci durumda çocukların bu davranışını yaramazlık ve benzeri anlamalara gelecek şekilde yorumladık. Peki, başka nasıl yorumlarız? Bu durumu yaramazlık yerine hangi kavram ile eşleştirebiliriz? Yeteri kadar düşündükten sonra bir zamanlar televizyonlarda popüler olan bir deterjan reklamını yeniden izleyebilirsiniz. Kirlenmek = Öğrenmek!

Bu gözle bakıldığında başarısızlık diye bir şey yoktur, sadece deneyimler vardır. Bir duruma başarısızlık olarak bakarsanız bu bir sorun halini alır, enerjiniz ve motivasyonunuz düşer. O alanda gelişim gösteremezsiniz. Eğer siz o durumu sonuçlar çıkaracağınız bir deneyim olarak çerçevelerseniz ortaya seçenekler çıkar. Yaşanandan sonuçlar çıkarabilir, yeni girişimlerde bulunur, her deneyimle daha emin ve güçlü adımlarla ilerlersiniz. Aslında başarısızlığı deneyim olarak yorumlamak çok güçlü bir yeniden çerçevelemedir. Başarılı zihinleri farklı yapan; yaşananlara verdikleri anlamı, bilinçli ve amaca dönük, istenen tepkiyi yaratacak şekilde düzenlemeleridir.

Size iki gelişim görevi sunuyorum.

1. Son zamanlarda yaşadığınız ve sizi rahatsız eden bir durum belirleyin. Öncelikli olarak bu duruma verdiğiniz anlamı ve onun sizde yarattığı tepkiyi düşünün. Düşündükleriniz büyük olasılıkla sizi rahatsız ediyor. İşinizi kolaylaştırmak adına verdiğim aşağıdaki soruları kendinize sorarak şimdi bu durumu ve bu duruma verdiğiniz anlamı yeniden düşünmenizi istiyorum.

.Bu ne anlama geliyor?

.Bu yaşanan benim için başka hangi anlama gelir?

. İyi tarafı nedir, bundan ne kazanabilirim?

. Bu durum benim için nasıl bir kaynak haline gelebilir?

 .Yetkin diye düşündüğüm biri bu durumu nasıl farklı anlamlandırırdı?

2. Aşağıdaki durumları yeniden çerçevelemeyi deneyebilirsiniz. Yazarak yaparsanız çok daha etkili olur.

. Terk edildim.

. Her gün işe gitmek zorundayım.

. İstemediğim bir okula tayinim çıktı.

. Eşim çok kuralcı

. İş yerinde hiç arkadaşım yok.

. Çocuğum çok hareketli

. Kızım çok ısrarcı

. Son deneme sınavında netlerim düştü.

Büyük liderlerin en güçlü yönlerinden biri de “yeniden çerçeveleme ”becerileridir.

Aslında yeniden çerçevelemenin belki de bizdeki en güzel karşılığı “Her işte bir hayır vardır.” sözü. CC Koçluk’un söylediği ise ‘ Neye inanırsanız onu yaşarsınız.’

Mutlu kalın.

Yorumlar

  1. Yapılmış herhangi bir yorum bulunmamaktadır..

BİZ KİMİZ?

Kısaca Kocaeli'yi anlama ve daha kaliteli yaşama rehberi diyebiliriz. Gün içerisinde iş hayatında ve sosyal hayatta neler olup bittiğinden haberdar olmaktan tutun, Kocaeli'nin pek bilinmeyen değerlerini, mekanlarını ve kültürünü insanlara tanıtmaya kadar, hatta hafta sonunu burada nasıl keyifle geçirebilirsiniz gibi şehirle alakalı tüyolar veren bir şehir portalı olmayı amaçlıyoruz..

İLETİŞİM