Görüş ve Öneriler

Nokia’nın Değeri 1 Milyar Dolar Oldu..!

Burcu BAŞKIR / Teknoloji - 24 Mayıs 2018

  0

Nokia’nın Değeri 1 Milyar Dolar Oldu..!


Nokia marka telefon satan Finlandiyalı şirket, 100 milyon Dolar yatırım alarak, değerini 1 milyar Dolar’a taşıdı. 


İki yıl önce, Nokia marka cep telefonları satmak üzere kurulan HMD Global adlı Finlandiyalı girişim şirketi, yatırımcılardan 100 milyon dolar topladı. Şirket toplanan bu yatırımı akıllı telefon modellerini geliştirmek ve iyileştirmek için değerlendireceğini belirtti.


HMD, halen dört akıllı telefon ve üç özellikli telefon (daha çok "aptal" telefonlar olarak bilinir) üretiyor. Şirket; Nokia’nın eski model tasarımlarına güveniyor, buna istinaden uzun pil ömürleri ve düşük fiyat etiketleri sunuyor. Akıllı telefonlar ise; Android işletim sistemine sahip ve farklı özelliklerle, farklı segmentlere hitap ediyor. HMD, şubat ayında yaptığı açıklamada, 2017 yılında 70 milyon adet telefonu ve 80'den fazla ülkede telefon sattığını duyurdu.


HMD ayrıca ilk kez mali bilgileri yayınladı ve 2017 yılında 1.8 milyar € (2.1 milyar $) geliri olduğunu açıkladı. HMD Global kurulduğunda, üç yıl boyunca cep telefonlarını pazarlamak için 500 milyon dolar harcama sözü vermişti. Yeni almış oldukları yatırım, bu hedefe ulaşmak için kullanışlı olacaktır.

Başlangıçta, istikrarı ön plana çıkaran şirket uzun zamandır eski Nokia yöneticileriyle çalışıyordu. Ancak, kurucu icra kurulu başkanı Arto Nummela, Temmuz ayında “karşılıklı anlaşma” ile şirketten ayrıldı ve yerini şirket başkanı Florian Seiche aldı.

Geçtiğimiz Şubat ayında, şirkette ismini vermeyen eski bir yönetici, şirketin satış rakamlarının hala “akıllı telefon” pazarına girmeye çalıştığını söyledi. Barselona'daki 2018 Mobil Fuarı’nın oturum aralarında “70 milyon adet telefon satışı bir şey ifade etmiyor” dedi. Bu telefonların, kaçının temel özellikli eski model telefonlardan ziyade, akıllı telefonlar olduğunu sorguladı. Eski HMD Global yetkilisi; herhangi bir telefon üreticisinin para kazanıyor olması için, en az 50 milyon akıllı telefon pazarlaması gerektiğini söyledi.

Şimdilik, HMD Global, temel özellikli telefon pazarına hükmederek “unicorn” statüsüne kavuştu. Ancak, gelecekte akıllı telefon pazarının önemli bir oyuncusu olması için daha çok çalışması gerekecek.

Kaynak: Quartz

Kaynak Linki: https://qz.com/1283670/the-two-year-old-company-that-makes-nokia-phones-is-now-worth-over-1-billion/

Yorumlar

  1. Yapılmış herhangi bir yorum bulunmamaktadır..

BİZ KİMİZ?

Kısaca Kocaeli'yi anlama ve daha kaliteli yaşama rehberi diyebiliriz. Gün içerisinde iş hayatında ve sosyal hayatta neler olup bittiğinden haberdar olmaktan tutun, Kocaeli'nin pek bilinmeyen değerlerini, mekanlarını ve kültürünü insanlara tanıtmaya kadar, hatta hafta sonunu burada nasıl keyifle geçirebilirsiniz gibi şehirle alakalı tüyolar veren bir şehir portalı olmayı amaçlıyoruz..

İLETİŞİM