Görüş ve Öneriler

Osmanlı’nın ilk prefabrik yapısı İzmit’te mi?

Hakkı TAŞDEMİR / Kültür & Sanat - 17 Temmuz 2018

  0

Osmanlı’nın ilk prefabrik yapısı İzmit’te mi?

Osmanlı tarihinin ilk prefabrik yapısı İzmit’te olabilir mi? Birçoğumuzun ne olduğunu dahi bilmeden önünden, yanından geçip gittiğimiz bir yapı olan Kaiser II. Wilhelm Köşkü’nün hikâyesini ve nasıl yapıldığını biliyor musunuz?


Prefabrik yapıların tarihçesine baktığınızda karşınıza ilk olarak İngiltere’den Amerika kıtasına taşınan evler karşınıza çıkar. Osmanlıda ise bu yapılara çok sonraları rastlıyoruz. Ya da öyle biliniyor.

Osmanlı tarihinin son demlerinde tahta çıkan, pek çok güçlükle baş etmeye çalıştığı 33 yıllık padişahlık serüveninde zekâsına hayran bırakan II. Abdülhamid acaba prefabrik yapı konusunda da bir ilke imza atmış olabilir mi? Ve ilk prefabrik yapı İzmit’te inşa edilmiş olabilir mi?

1876 yılında tahta çıkan II. Abdülhamid, 1898 yılında kendisini ziyarete gelen Alman İmparatoru Kaiser II. Wilhelm ve eşini İstanbul’da kabul eder.

Ziyaret programında İzmit’e bir gezi ve Hereke Fabrika-i Hümayun’nu gezmek de vardır. Fakat İstanbul’da devlet misafirini ağırlamak için pek çok imkân bulunurken aynı imkânlar İzmit’te mevcut değildir.

Durumun bilincinde olan Sultan II. Abdülhamid İzmit’te bir köşk yapılmasını emreder. Bu emir Alman İmparatoru Kaiser II. Wilhelm’in ziyaretinden çok kısa bir süre önce verildiği için yerinde inşa için yeterli vakit yoktur.

Sultan II. Abdülhamid bu durumda Yıldız Sarayı’nın marangozhanelerinde ahşap bloklar inşa edilmesi emrini verir. İnşa edilen bloklar deniz yolu ile İzmit’te taşınır ve burada tek bir metal çivi kullanılmadan 1 günde birleştirilir.

Kelime olarak “parçaları önceden hazırlama” anlamı taşıyan prefabrik, Osmanlıda Sultan II. Abdülhamid döneminde İzmit'te yapılan Kaiser II. Wilhelm Köşküyle hayat bulmuştur.

Günümüzde hala ayakta duran köşkün gerek deniz gerekse kara tarafında pek çok kapısı bulunuyor. Dışta, ortada hafif eğimli bir çatı ve iki yandaki kubbeleriyle simetrik bir kuruluşa sahip olan köşk, içte de giriş mekânı, salon ve oda olmak üzere üç bölümden oluşuyor.

Yorumlar

  1. Yapılmış herhangi bir yorum bulunmamaktadır..

BİZ KİMİZ?

Kısaca Kocaeli'yi anlama ve daha kaliteli yaşama rehberi diyebiliriz. Gün içerisinde iş hayatında ve sosyal hayatta neler olup bittiğinden haberdar olmaktan tutun, Kocaeli'nin pek bilinmeyen değerlerini, mekanlarını ve kültürünü insanlara tanıtmaya kadar, hatta hafta sonunu burada nasıl keyifle geçirebilirsiniz gibi şehirle alakalı tüyolar veren bir şehir portalı olmayı amaçlıyoruz..

İLETİŞİM