Görüş ve Öneriler

Sadece Bugün Değil, Her Zaman Yanınızdayız.

Özge YALÇIN  

Kurumsal İletişim Uzmanı / Fitness ve Pilates Antrenörü

Kimdir?


Aralık 2018

  0

Sadece Bugün Değil, Her Zaman Yanınızdayız.

Bugün Dünya Engelliler günü ve günümüzde dünyada 1 milyardan fazla engelli bulunmaktadır. 1992 yılından bu yana Birleşmiş Milletler tarafından uluslararası bir gün olarak kabul edilen bu günde, dünya çapında çeşitli organizasyonlar ve bağış kampanyaları düzenlenmekte, sivil toplum kuruluşları ve vakıflar farkındalık yaratacak çalışmalarda bulunmaktadır.


    Farkındalık günü olarak nitelendirilen bu günü engel ve engellileri bilmek, tanımak, anlamak ve kabullenmek olarak görmeliyiz. Hayatımızın her alanında büyük küçük engeller ile karşılaşmaktayız. Fakat engelli bireyler ise yaşamın yapısal engellerinin dışında, hayatları boyunca bireysel engelleri ile de mücadele etmektedirler. Tüm engelleri beynimizde aştığımız gün, bizim biz olduğumuz gündür.

    Engellerin önünde bir de bizim engel olmamamız, imkanlarını ellerinden almak yerine, zorluklarını kolaylaştırmamız gerekmektedir. Bu bir toplum bilincidir. İnsanların fiziksel özelliklerine bakılmaksızın hepimizin eşit olduğu bilincinin oturması gereklidir. Ve eğer biz bu bilince ulaşamaz isek, onları toplumdan soyutlar, karanlığa iteriz.

    Onların içinde bulunduğu durum ya da davranışlarındaki motivasyonu anlamak ve içselleştirmek yani empati kurmak çok önemlidir. Her insanın başına gelebilecek olan bu durum karşısında duyarlı olmalı, acımak yerine, onları hayata bağlayacak davranışlarda bulunup yaşamlarını kolaylaştırarak mutlu olmalarını sağlamalıyız.

    Kendi adıma yapmış olduğum ve gurur duyduğum şeylerin başında işaret dili öğrenmem gelir. Yıllar önce öğrenmiş olduğum bu dil ile o kadar güzel işitme engelli arkadaşlar edindim ki, onlarla vakit geçirip, iletişim kurulduğunda yüzlerinde görmüş olduğunuz mutluluk her şeye bedel. Çünkü buna ihtiyaçları var. Aileleri ve kendi çevreleri dışında onları anlayan insan bulamamaktalar. Hatta çoğu ailesi ile bile iletişim kurmakta zorluk çekmektedir. Düşünebiliyor musunuz, iletişim çağında onları iletişimsiz bırakıyoruz. Bu alanda çalışmalar geçmişe göre artsa da gene de yeterli olmamaktadır. Bu sebeple lütfen onları anlamaya çalışmaktan ve iletişim kurmaktan çekinmeyelim. Bu sadece işitme engelli bireyler için değil tüm engelli bireyler için geçerlidir.

    Dileğim, farkındalık yalnızca bugün ile kalmalısın. Engeller için yapılan rampalar arabalar tarafından gasp edilmesin, günlük yaşamlarını kolaylaştırıcı çalışmalar yapılsın, ulaşım araçlarında kendilerine yer bulsunlar, duyarsızca hareket edilmesin, iş yaşamlarına adapte olabilsinler… Bunlar isteklerimizden sadece bir kaçı. Engelleri olan insanların bir engeli de siz olmayın. Onlar hayatta büyük mücadelelerle her gün yeniden doğuyorlar.

Unutmayalım ki en büyük engel, engellenmektir.

Unutmayalım ki her sağlıklı birey bir engelli adayıdır.

Ve unutmayın, sadece bugünlerde değil her zaman yanınızdayız. ..
Yorumlar

  1. Yapılmış herhangi bir yorum bulunmamaktadır..

BİZ KİMİZ?

Kısaca Kocaeli'yi anlama ve daha kaliteli yaşama rehberi diyebiliriz. Gün içerisinde iş hayatında ve sosyal hayatta neler olup bittiğinden haberdar olmaktan tutun, Kocaeli'nin pek bilinmeyen değerlerini, mekanlarını ve kültürünü insanlara tanıtmaya kadar, hatta hafta sonunu burada nasıl keyifle geçirebilirsiniz gibi şehirle alakalı tüyolar veren bir şehir portalı olmayı amaçlıyoruz..

İLETİŞİM