Görüş ve Öneriler

Sanat Dünyasının Bilinmeyenleri

Özge YALÇIN  

Kurumsal İletişim Uzmanı / Fitness ve Pilates Antrenörü

Kimdir?


Eylül 2018

  1

Sanat Dünyasının Bilinmeyenleri

Yaratıcılığının dışavurumu olan sanat ve yaratıcıları hakkında işte sizler için derlediğimiz bilgiler. Keyifli okumalar..


1. Auguste Rodin’in ünlü Düşünen Adam Heykeli, aslında düşünen bir adamı simgelemesi için yapılmamıştı, sadece İtalyan şair Dante’nin heykeliydi. August Rodin İtalyan şair Dante’nin İlahi Komedya eserinden esinlenerek yaptığı Cennetin Kapıları’nda kapının iki yanına Adem ile Havva’yı tasvir ederken, üst kısma da Dante’nin kendisini tasvir eder.


2. 1961 yılında çağdaş resmin öncülerinden Matisse’in “Bateau-Gemi” adlı tablosu, New York’taki Çağdaş Sanat Müzesi’nde yapılan bir yanlışlık sonucu iki ay boyunca kafa üstü ters olarak asılı kalmış, 12 bin ziyaretçi bu durumu fark etmemişti.3. Ünlü yazar William Shakespeare ile çağdaşı yazar Ben Jonson Londra’daki Westminister Abbey’de 1637 yılında masraftan tasarruf etmek için ayakta dikilir halde gömülmüşlerdir.4. Ernest Vincent Wright adlı deneysel yazarın 1939 tarihli “Gadsby” adlı romanı 50 bin 110 sözcükten oluşmuştu ve romanda bir tek “e” harfi bile yoktu.5. 1979 yılında çekilen “Kara Delik” filmi, Walt Disney yapımı olmasına rağmen çocukların seyretmesine izin verilmeyen ilk ve tek Disney filmiydi.


6. Havuç delisi Buggs Bunny’i çok uzun yıllar başarıyla seslendiren tiyatro sanatçısı Mel Blanc, gerçek yaşamında havuca karşı anormal derecede alerjikti.


7. 26 yaşında resim yapmaya başlayıp 36 yaşında da intihar eden Vincent Van Gogh, bu süre zarfında 800'den fazla resim yapmıştır.


Yorumlar


1 adet yorum vardır

BİZ KİMİZ?

Kısaca Kocaeli'yi anlama ve daha kaliteli yaşama rehberi diyebiliriz. Gün içerisinde iş hayatında ve sosyal hayatta neler olup bittiğinden haberdar olmaktan tutun, Kocaeli'nin pek bilinmeyen değerlerini, mekanlarını ve kültürünü insanlara tanıtmaya kadar, hatta hafta sonunu burada nasıl keyifle geçirebilirsiniz gibi şehirle alakalı tüyolar veren bir şehir portalı olmayı amaçlıyoruz..

İLETİŞİM