Görüş ve Öneriler

Şehrin içinde, şehre uzak! Çınarlıdere Piknik Alanı ve Koşu Parkuru

Tuna Merve Nur POLAT / Seyahat - 15 Ağustos 2018

  0

Şehrin içinde, şehre uzak! Çınarlıdere Piknik Alanı ve Koşu Parkuru

Gözümüzü Çenedağ eteklerine dikiyoruz bu defa, stresten uzak ve şehre bir o kadar da yakın, harika bir doğal yaşam alanı…Şehre çok yakın olan Çınarlıdere mesire yeri; yeşiliyle, mavisiyle, meyve ağaçlarıyla, geçen dere yatağıyla müthiş görsel güzellik yaşatıyor bize. Hayvanları ve ufak parkurlarıyla doğa kollarını gelen misafirlere açıyor.

Dere yatağı boyunca 4 kilometre uzunluğundaki koşu parkuru pek çok spor kulübünün de dikkatini çekiyor. Parkurun sol tarafı büyük kaya ve bitkiler sağ tarafı ise meyve ağaçları, çocuk parkları ve ahşap masalarla bezeli. Bu doğa harikası 350 bin metrekare alanı kapsıyor. Şaşırmıyor değiliz onu söyleyelim şehre çok yakın ama bir o kadar doğayla iç içe olmak çok alışık olduğumuz bir şey değil.

Milli park koşu yolu olduğundan araba girişi yok. Kendi sağladıkları servislerle sizi götürüyorlar gitmek oturmak isteğiniz yere. Normal güvenlik görevlerinin yanında atlı güvenlik görevlileri de mevcut bu küçük cennette.


Kamp sevenler buraya…

Kamp yapmak için harika bir yer burası öğreniyoruz ki jandarma izniyle kamp severler kamp kuruyormuş. Sakin, şehrin gürültüsünden uzak… Kamp yapmayı seviyor, doğayla baş başa olmaktan haz alıyorsanız tam size göre burası. 


Dere yatağı boyunca yürüyüş

Dağın eteklerinden süzülen dere yatağı boyunca yürüyüş yapma imkânınız var. 4 kilometrelik dereye paralel yapılacak yürüyüşün sonunda şelaleye ulaşılıyor. Bizim için biraz uzun olduğundan biz ilerleyemedik, o zafere siz ulaşın isteriz. Dere yatağının etrafında, yeşilliklerin arasında piknik yaparken kısık kısık gelen suyun sesi de dinlendirici olacaktır şüphesiz. 


Meyve ağaçları…

Yeşilin güzelliği dışında organik meyve de ikram ediyor doğa. Karayemiş, dut, hurma, incir… Farklı türde 600 meyve ağacı bulunuyor burada. Kısaca ne ararsanız var bu doğa harikası alanda mevcut diyebiliriz. 


Her şey düşünülmüş..

Sürekli kontroller yapıldığı için ateş yakmakta bir sorun olmadığını öğreniyoruz ve köz ateşinde bir kahve içiyoruz. 


İlerledikçe güzellikleri görmeye devam ediyoruz. Bizi güneşten korumak için ağaçların yardımını kabul ediyoruz. Patika yolda gölge ve sakin yürüyüşümüze devam ediyoruz. Burada her şey düşünülmüş, çocuklar için park yapılmış. Aileler keyif yaparken çocuklarda doyasıya eğleniyor.   


Koşu parkurundan patika yola geçmek için yapılan ahşap köprü

Patika yola geçebileceğiniz halat köprüYorumlar

  1. Yapılmış herhangi bir yorum bulunmamaktadır..

BİZ KİMİZ?

Kısaca Kocaeli'yi anlama ve daha kaliteli yaşama rehberi diyebiliriz. Gün içerisinde iş hayatında ve sosyal hayatta neler olup bittiğinden haberdar olmaktan tutun, Kocaeli'nin pek bilinmeyen değerlerini, mekanlarını ve kültürünü insanlara tanıtmaya kadar, hatta hafta sonunu burada nasıl keyifle geçirebilirsiniz gibi şehirle alakalı tüyolar veren bir şehir portalı olmayı amaçlıyoruz..

İLETİŞİM