Görüş ve Öneriler

SEKA Film Platosunda Çekilen Diziler

Tuna Merve Nur POLAT / Mekanlar - 26 Eylül 2018

  0

SEKA Film Platosunda Çekilen Diziler

Kocaeli olarak birçok diziye ve filme ev sahipliği yaptık. Peki, o unutulmaz diziler hangileri miydi? Sizler için derledik.


SEKA Film Platosu Avrupa ve Türkiye’nin birinci, dünyanın ise Hollywood’dan sonra en büyük ikinci film platosu olma özelliğini taşıyor. Bu film platosu unutulmaz birçok dönem dizisine ev sahipliği yaptı ve yapmaya devam ediyor. O dizilere birlikte bakalım.

PAHİTAHT ABDÜLHAMİD

1896'da, Sultan Abdülhamid'in padişahlığının 20. yılından itibaren döneme damgasını vuran önemli olayları anlatan “Payitaht Abdülhamid”, dizisinde, uzun süre sonra Osmanlı'nın zaferi ile sonuçlanan bir savaş: ''Yunan Harbi''ne yer verilmiş. 1. Siyonist Kongre ile Sultan'dan istenen Filistin toprakları, Padişah'ın sonuna kadar vermediği ve masadan düşmanın hüsranla kalktığı bir dönem olarak ekrana geliyor. Yine Sultan'ın başarılı olduğu bir önemli proje, Hicaz Demiryolu çalışmaları ve dahası Payitaht Abdülhamid dizisinde yer alan diğer önemli tarihi olaylar arasında.

Yönetmen: Serdar Akar, Emre Konuk

Senaryo: Osman Bodur, Uğur Uzunok, Ayça Ertürkler, Hale Çalap, Hamza Akyıldız

Oyuncular: Bülent İnal, Özlem Conker, Ezgi Eyüboğlu, Selen Öztürk

 FİLİNTA

Bir Osmanlı Polisiyesi olarak duyurulan dizinin hikayesi, Galata Kadısı Gıyasettin Hatemi ve onun yetiştirdiği Galata Amiri Filinta Mustafa ekseninde geçer. Mustafa zeki, maharetli ve yakışıklı bir gençtir. Kendisi gibi öksüz ve yetim olan yakın arkadaşı Ali ile birlikte zaptiye olarak görev yapmaktadır. Dizi, Mustafa ve Ali’ye kurulan bir komplo ile başlar.


Oyuncular: Onur Tuna, Mehmet Özgür, Serhat Tutumluer, Damla Aslanalp

 Yönetmen: Osman Kaya

Senaryo: Ömer Genç, Altuğ Küçük

BİR ZAMANLAR OSMANLI: KIYAM

Bir dönem dizisi olup Osmanlı Devleti’ndeki en önemli isyanlardan biri olan 1729′daki Patrona Halil İsyanı’nı konu alıyordu. BİR ZAMANLAR OSMANLI: KIYAM TRT yayınını kaldırdıktan sonra Samanyolu’nda DERİN DEVLET ismiyle izleyiciyle buluşmuştu.

Yönetmen: Ezel Akay, Altan Dönmez

Senaryo: Gürsel Korat Sağlamöz, Sami Dündar, Halil Yıldız, Ertan Kurtalan, Abdullah Akın, Gürsel Korat, Levent Cantek

Oyuncular: Türkan Şoray, Özcan Deniz, Aslıhan Güner, Cemal Hünal

KALBİMİN SULTANI

Biri Osmanlı Hükümdarı, diğeri Batılı, özgürlüğüne düşkün bir Rus kızının aşk hikayesinin anlatıldığı dizide Mahmud ve Anna’nın masallara konu olacak aşkı yer alıyor.

Bir Osmanlı Hükümdarı ile bir Rus kızının masalını anlatan Kalbimin Sultanı’nda ilkel bulduğu hareme muhbir olarak girmek zorunda kalan Anna, ancak masallarda yaşanacak büyük bir aşkın eline düşer…

Yönetmen: Kerem Çakıroğlu, Eda Teksöz

Senaryo: Özlem İnci Hekimoğlu, Nil Güleç Ünsal

Oyuncular: Ali Ersan Duru, Aleksandra Nikiforova, Emel Çölgezen, Tansel Öngel

VATANIM SENSİN

Vatanım Sensin’in bazı bölümleri SEKA Film Platosunda çekilmiştir.

Azize üç çocuğu ve kayınvalidesi ile zorlu bir mücadelenin içinde bulur kendini... Canından çok sevdiği kocasının yokluğuyla ve savaş yıllarının zorluklarıyla mücadele ederek yetiştirir çocuklarını.

1919 yılında, Yıldız güzeller güzeli, gözü yükseklerde bir genç kız, Hilal ise memleket sevdalısı mücadeleci bir genç kız olmuştur. Ali Kemal ise gönlündeki aşk acısıyla ve kendisine dair öğrendiği hazin sırla yaşamaya çalışan serseri bir mayın gibidir. Azize her birinin dertleriyle uğraşmaya çalışırken, İzmir’in Yunanlılar tarafından işgal edileceği haberi ile sarsılırlar. Oysa bu işgal onlara yıllar önce kaybettikleri birini geri getirecektir. Ama hiç ummadıkları bir şekilde...

Üst üste mağlubiyetle biten savaşlardan yorgun düşmüş bir milletin, en son ve en büyük sınavına hazırlandığı 1919 senesinin baharı, Azize ve Cevdet'in de hayatlarında yeni bir dönemi başlatacaktır.

Görünür ve görünmez düşmanların gölgesinde, yolları tekrar kesişecek, hayatları bu kesişme yüzünden alt üst olacaktır. Zaferler ve mağlubiyetler görecekler, ayrılıklar ve kavuşmalar yaşayacaklar, umudun ve buhranın ateşiyle yanacak ve gerçek sevginin, gerçek vefanın, gerçek ihanetin ne olduğunu öğreneceklerdir. Cevdet ve Azize'nin hikayesi, küllerinden doğan yepyeni bir ülkenin kaderiyle bir yazılacaktır.

Vatanım Sensin ; Savaşın acımasız ortamında vazifeleri ve vicdanları arasına sıkışanların, aşklarını yine de yeşertmeye çalışanların, her şeye rağmen bir arada kalmaya gayret eden bir ailenin, esaretten özgürlüğe doğru çıkılan amansız bir yolun hikayesidir bu...

Yönetmen: Yağmur Taylan, Durul Taylan, Burak Arlıel

Senaryo: Uygar Şirin, Deniz Gürlek, Melek Seven, Melih Özyılmaz

Oyuncular: Bergüzar Korel, Halit Genç, Onur Saylak, Pınar Deniz

USTURA KEMAL

ÇEYREK Çekimleri Seka Park Film Platosunda yapıldı.

Bir insanın kaderi, belki de bir ulusun kaderini değiştirir... Ustura Kemal'in hikayesi, Mütarekenin, yokluk yıllarının, yorgun ama gururlu İstanbul'un, bir milletin kurtuluş mücadelesini ekranlara yansıtıyor.

İşgale karşı omuz omuza, birlikte dayanışma içerisinde yaşayan azınlıkların, Osmanlı topraklarında kardeşçe yaşayan her milletten insanın hikayesini, İstanbul'un ara sokaklarında yaşayan insanların sımsıcak dostluklarını, aşklarını izlerken geçmişi çok büyük bir özlemle anacak, Ustura Kemal'in maceralarını hiç kaçırmayacaksınız...


Yönetmen: Mustafa Şevki Doğan

Senaryo: Haldun Sever çizgi roman yazarı

Oyuncular: Emre Kınay, Oktay Kaynarca, Hatice Şendil, Naz Elmas

SEKA Film Platosunu incelemek isterseniz. Linke tıklamanız yeterli olacaktır.

http://www.kocaeliburada.com/yasam/yayin/donem-dizisi-ve-filmlerinin-adresi-seka-film-platosu

Yorumlar

  1. Yapılmış herhangi bir yorum bulunmamaktadır..

BİZ KİMİZ?

Kısaca Kocaeli'yi anlama ve daha kaliteli yaşama rehberi diyebiliriz. Gün içerisinde iş hayatında ve sosyal hayatta neler olup bittiğinden haberdar olmaktan tutun, Kocaeli'nin pek bilinmeyen değerlerini, mekanlarını ve kültürünü insanlara tanıtmaya kadar, hatta hafta sonunu burada nasıl keyifle geçirebilirsiniz gibi şehirle alakalı tüyolar veren bir şehir portalı olmayı amaçlıyoruz..

İLETİŞİM