Görüş ve Öneriler

Sonbaharın En Güzel Hali Ormanya'da

Başak GÜL  

Pazarlama Analisti

Kimdir?


Kasım 2018

  0

Sonbaharın En Güzel Hali Ormanya'da


Kasım ayının da gelmesiyle beraber sonbahar renklerini göstermeye başladı. Yemyeşil coğrafyasıyla bilinen Kocaeli şimdi yerini sarı ve kırmızının tonlarına bıraktı. Bunun en güzel örneklerini de Ormanya’da görmek mümkün.  


Kocaeli’nde, tüm bölümleri tamamlandığında 4 bin dönüm alandan oluşacak Doğal Yaşam Parkı Ormanya, 53 farklı türden 467 hayvanı içinde barındırıyor. Ala geyikler, ceylanlar, karacalar gibi birçok tür park içerisindeki doğal yaşam alanlarında nesillerini sürdürüyor. Vatandaşlar, 53 farklı türden hayvanı doğal yaşamlarında ziyaret edebiliyor. Kocaeli Büyükşehir Belediyesi tarafından yürütülen projede ayrıca 40 araçlık karavan kamp alanı, 3 bin araçlık ücretsiz otopark, 100 çadırlık kamp alanı, 15 kilometrelik bisiklet, 21 kilometrelik yürüyüş parkuru ve 5 bin kişilik mesire alanı bulunuyor. Yürüyüş parkuru yeşil, sarı, mavi ve turuncu olarak dörde ayrılıyor. Her birinin uzunluk mesafeleri yazılmış ki gelenler ona göre istediklerini seçip yürüsünler diye.


                                                                             Yeşil Parkur 

 

Kocaeli’nin Kartepe ilçesinde tamamlandığında 4 bin dönüm araziden oluşacak Doğal Yaşam Parkı Ormanya’da hazırlıklar hala devam ediyor.Etrafta gezerken çokça yem kabı görmek münkün, kuşlar ve sincaplar için yuvalar, yem kapları yapılmış, ormanın her yanı bunlarla süslenmiş. Çok güzel bir görüntü kattığı aşikar... Onlar sayesinde etrafta farklı kuş çeşitleri ve sincapları görmek de münkün oluyor tabii…


Ormanın içine doğru yürüdükçe küçük göletlere rastlamak da mümkün. Bu küçük göletin yanında bir çardak ve birkaç tane de bank var. Gelen insanlar yiyeceklerini, çaylarını alıp burada temiz havanın keyfini çıkarıyorlar. Hele bir de hava güzelse helikopter böceklerinin su üzerindeki dansını izleyebilirsiniz.Yeşil Parkur’un sonunda çıkışa doğru küçük bir kulübe var burada çay, kahve, atıştırmalık bir şeyler satılıyor. Yürüyüşünüzün sonunda dinlenmek isterseniz ve çıkmadan son bir çay içmek isterseniz doğru durak burası.

Buranın da etrafında bir sürü bank var. Hatta ailelerin çoğu burada oturup yiyip, içiyorlar. Bu alanda 2 adet de park mevcut, çocuklar için ideal bir alan. Tabi isterseniz yürüyüş parkurlarına girmeden önce hayvanat bahçesinin içindeki cafe restaurantta da bir şeyler yiyip içebilirsiniz. Biz ailecek gittiğimizde her ikisinde de birer çay içtik, tabii bu sizin zevkinize kalmış bir şey.

 

Ormanya Kocaeli’de bulunan bir nimet bence. Haftasonları ya da dilerseniz ve zamanınız varsa yürüyüş yapmak, temiz havanın tadını çıkarmak için birebir. Hem büyüklüğüyle, hem yürüyüş yollarıyla hem de yürüyüş yaparken ansızın yanınızdan geçen dünya harikası hayvanlarıyla eşşiz bir yer. Haftasonları 11’den sonra iyice kalabalık olduğunu da söylemek gerek. Erken saatlerde son derece boş ve sessiz oluyor. Sabah 08.30’da açılıp, akşam 18.00’da kapanıyor, bunu da unutmadan söylemekte fayda var.  


Fotoğraflar: Başak GülYorumlar

  1. Yapılmış herhangi bir yorum bulunmamaktadır..

BİZ KİMİZ?

Kısaca Kocaeli'yi anlama ve daha kaliteli yaşama rehberi diyebiliriz. Gün içerisinde iş hayatında ve sosyal hayatta neler olup bittiğinden haberdar olmaktan tutun, Kocaeli'nin pek bilinmeyen değerlerini, mekanlarını ve kültürünü insanlara tanıtmaya kadar, hatta hafta sonunu burada nasıl keyifle geçirebilirsiniz gibi şehirle alakalı tüyolar veren bir şehir portalı olmayı amaçlıyoruz..

İLETİŞİM