Görüş ve Öneriler

Sonbaharın En Güzel Yaşandığı 5 Yer

Özge YALÇIN  

Kurumsal İletişim Uzmanı / Fitness ve Pilates Antrenörü

Kimdir?


Ekim 2018

  0

Sonbaharın En Güzel Yaşandığı 5 Yer

Güneşin etkisini kaybetmeye başladığı bu günlerde, kaldırımların yapraklarla bezendiği, doğanın çeşitli renklere büründüğü güzel bir doğa harikası yaşamaktayız. Yeşilin, sarının, kırmızının her tonunu şehrin dışında en güzel nerelerde doyasıya yaşarım derseniz, işte size önerilerimiz...


1. Bolu- Abant

Adı üzerinde 7 tane gölü içerisinde barından Abant Yedigöller’de, bölgenin dört bir yanı yemyeşil ağaçlarla kaplı. Artık yeşil değil de, turuncu ve kırmızının egemen olduğu bu dönem ziyaretçilerine tam bir renk cümbüşü yaşatıyor.

Milli park içerisinde yer alan şelaleyi, gülen kayaları, dilek çeşmesini ve Pisagor ağacını ziyaret edebilir ve göldeki yansımanız ile muhteşem fotoğraflar çekilebilirsiniz.

Gördüğünüz zaman keşke burada kalsam derseniz eğer, çadır veya karavanla kamp yapma alanlarında gecenin de tadını çıkartabilirsiniz. Ormanda ister yürüyün, isterseniz koşun. Özgürlüğün ve doğanın tadını çıkartın.

2. Bursa- Gölyazı

Bursa'da Ulubat Gölü'nün kıyısında şirin ve küçük bir balıkçı köyü Gölyazı' da sonbaharda ayrı bir güzelliğe bürünerek, keşfedilmeyi bekleyen tarihi ve doğal güzelliklerden. Ulu çınarı ile eski evleriyle ve göl manzarası ile baharın tadını çıkartabilirsiniz.

3. Bursa- Uludağ

Türkiye'nin kayak ve kış turizminin önemli merkezlerinden Uludağ'da, beyaz örtüye alışkın olan ziyaretçiler, bugünlerde teleferikle sarı ve yeşilin tonları arasında yolculuk edebiliyor. Teleferik, sonbahar tutkunlarını kayın, kestane, gürgen, meşe ve karaağaç gibi ağaçların sararan yaprakları ile çam ve köknar gibi iğne yapraklı türlerin yeşil tonları arasındaki renk cümbüşü içinde sizleri geziye çıkartıyor.

4. Nevşehir- Kapadokya

Pers dilinden adını alan bölge, ‘Katpatuka’ zamanla ‘Kapadokya ’ya dönüşmüş güzel atlar ülkesi anlamına geliyor. Kapadokya bölgesinde 2 milyon Peri bacası 365 tane tarihi kilise 200 adet yerini bildiğimiz yeraltı şehri ve ortalama 250 gün balon uçuşu yapılmaktadır.

Unesco Dünya Miraslarından birisi olan bölge, peri bacalarının sunduğu seyir keyfi ile eşi benzeri olmayan bir manzara sunuyor insana.

Kapadokya’nın lokomotif sektörü durumunda olan balon seyahatleri yerli ve yabancı turistler tarafından büyük ilgi çekmektedir. Dünyada jeolojik olarak en güzel görsele sahip bir coğrafyadır Kapadokya, peri bacaları ile efsanelere konu olmuştur.

Yerin altına inersiniz, yeryüzünü gezersiniz ve balonla gökyüzüne çıkarsınız. Bu muhteşem 3 şekilde gezi için tam zamanındayız. Kapadokya sizi çağırıyor...

5. Kırklareli- İğneada

Karadeniz kıyılarında bulunan ve yegane güzelliklerden biri olan İğneada, sonbaharın tüm renklerini yaşayabileceğiniz adreslerden bir diğeri. Yolları dar olsa da iki yanında uzanan langoz ormanları ile Avrupa’ nın en büyük langoz ormanları olarak bilinmektedir. Köklerin suyun içerisinde olan bu ormanlarda bitki ve hayvan çeşitliliği bakımından da çok zengindir. Özellikle zengin doğasıyla ziyaretçilerine görsel bir şölen sunan İğneada' yı da mutlaka gezi listenize eklemelisiniz.


BONUS: KOCAELİ- YUVACIK

Derseniz ki uzaklarda sonbaharı aramama gerek yok. O zaman yanı başımızda duran güzelliğe bakalım. Uzaklara gitmeyin, rotanızı Yuvacık’ a çevirin.

Ciğerlerinizi tertemiz havayla doldurmak, uzun yürüyüşler yapmak; şelalelerin kenarına kurulmuş masalarda, kuş cıvıltıları içinde en lezzetli balıkları tatmak ve huzur dolu bir hafta sonu geçirmek için Yuvacık, tam da aradığınız yer. Üstelik, bu doğal güzelliklerden biraz daha faydalanmak, sonbahar akşamlarının da tadını çıkarmak istiyorsanız, konaklamak için çevredeki tesisleri tercih edebilirsiniz.

Yorumlar

  1. Yapılmış herhangi bir yorum bulunmamaktadır..

BİZ KİMİZ?

Kısaca Kocaeli'yi anlama ve daha kaliteli yaşama rehberi diyebiliriz. Gün içerisinde iş hayatında ve sosyal hayatta neler olup bittiğinden haberdar olmaktan tutun, Kocaeli'nin pek bilinmeyen değerlerini, mekanlarını ve kültürünü insanlara tanıtmaya kadar, hatta hafta sonunu burada nasıl keyifle geçirebilirsiniz gibi şehirle alakalı tüyolar veren bir şehir portalı olmayı amaçlıyoruz..

İLETİŞİM