Görüş ve Öneriler

TADI DAMAĞINIZDA KALACAK KOCAELİ’YE ÖZGÜN LEZZETLER

Damla GÜNDÜZ CANBULAT / Yeme & İçme - 17 Temmuz 2018

  0

TADI DAMAĞINIZDA KALACAK KOCAELİ’YE ÖZGÜN LEZZETLER


Kocaeli, sanayi şehri olma özelliğinin yanı sıra bir çok kültürün bir arada yaşadığı, dolayısı ile bu kültürlerin harmanlanarak kurduğu zengin lezzetlerin şehri… Elbette, sayfalarca tarif ve öneri verilebilecek kadar da geniş bir yelpazeye sahip. Kocaeli’ye dair derlediğimiz meşhur lezzet detayları için sizleri şöyle alalım;


Umaç Çorbası


Mutfağın olmazsa olmazlarından unun, başrolde yer aldığı umaç çorbası, yağ, toz biber ve tuzdan oluşan karışımla bir araya gelince bir harika oluyor. Az malzemeyle hazırlanan her yemeğin daha çok ustalık gerektirdiğinin kanıtı nefis çorba, özellikle soğuk kış günlerinin bir numaralı tercihine dönüşüveriyor.


Cızlama

Günün her saati tatlı ve tuzlu lezzetlerle bir arada yemeğe alışık olduğumuz krep ya da akıtmalar, söz konusu Kocaeli olduğunda yine başka bir nefis oluyor. Çünkü, içerisine konulan maya sayesinde bildiğimiz tüm krep ya da akıtmalardan daha pofuduk bir hal alıyor. Hele bir de sacda pişirildiyse değmeyin keyfimize.


Ciğceli Kavurma

Bulgur ya da pirinç pilavının üzerine, kuşbaşı doğranıp kavrulmuş misler gibi etler geliyor, zaten bu bile şahane bir lezzetken, Kocaeli farkı kendini gösteriyor ve etlerin üzerine misler gibi süt kaymağı geliyor. Süt kaymağına "ciğce" dendiği için de bu nefis yemeğin adı "ciğceli kavurma" oluyor.


Değirmendere Fındığı

Gölcük Belediyesi'ne bağlı eski bir belde olan Değirmendere'de yetiştirilen bu fındıkların bildiğimiz diğer fındıklardan en önemli farklı şekilleri. Çünkü, bu fındık, daha çok dikdörtgen şekline benzer, sivri ve yassı bir yapıya sahiptir. Özellikle, sütlü tatlıların üzerinde uzun ince kesilerek konulanı merak uyandırır, mutlu eder.


Mancar Yemeği

Hodan ve kaldirik otu olarak da bilinen mancardan yapılan bu yemek, biraz emek istiyor. Çünkü,yemeği pişirmeye başlamadan önce mancarları ayıklayıp yaklaşık 2 saat kadar soğuk suda bekletmek gerekiyor. Ardından, sudan alınıp kısık ateşte haşlanan mancarlar, kavrulmuş soğanla bir araya gelip pişmeye devam ediyor. İçine isteğe göre domates ve bulgur gibi lezzetler de ekleniyor.


Mancarlı Kandıra Pidesi

Mancar otu Kocaeli'de sadece yemeği yapılan değil, aynı zamanda pide gibi hamur işlerinde kullanılan nefis bir lezzet. Tadı ıspanaklı pideleri andırsa da, şehrin önemli ilçelerinden olan Kandıra'da özellikle eski zamanlarda yapılan mancarlı pide oldukça önemli. Ama ne yazık ki ilçede gün geçtikçe mancarlı pide kültürü azalıyor.


Yarımca Kirazı


Napolyon kirazı ya da Hacı Abdullah kirazı olarak da anılan Yarımca kirazı, özellikle Kocaeli'nin Körfez ilçesiyle özdeşleşmiş durumda. Bildiğimiz kirazlardan daha iri, daha parlak kabuklu ve sulu olmasıyla ayrılan kirazın koyu rengi de insanı görür görmez cezbeden türden.


Dartı

Kocaeli'lilerin evde yapmaktan ve kahvaltıdan, akşam yemeğine her öğün yemekten asla bıkmayacağı lezzetlerden olan dartı, yapımı zor gibi gözükse de aslında evde kolayca yapılıp afiyetle tüketilebilecek en güzel soslardan.

Kaynatılmadan, öylece bekletilen sütün bir süre sonra üzerinde oluşan yağlı tabaka alınıp bir tencerede biriktiriliyor. Ardından tencerede biriktirilen bu tabaka kısık ateşte hafif kırmızılaşana dek kaynatılıyor. Koyulaşınca bir kaba alınıp donması bekleniyor. Yağlı tarafı üst kısımda, tortu denebilecek kısmı ise alt tarafta kalan bu lezzet, hazır olduğunda ister kahvaltıda sadece bir ekmekle bile ister de makarna sosu olarak kullanılabiliyor. Şehrin önemli lezzetlerinden tavuklu keşkeğe de ayrı bir lezzet kattığını söylemeden olmaz tabii.


Kandıra Yoğurdu

Kandıra yoğurdunun alametifarikası, içinde bol miktarda manda sütü kullanılıyor olması. Yaklaşık üçte ikisi manda, üçte biri inek sütünden oluşan bu nefis yoğurt, kalaylı bakır kaplarda yapılıyor olmasıyla da diğer yoğurtlardan ayrılıyor. Yolunuz Kocaeli Kandıra'ya düşerse gerçek bir Kandıra yoğurdunun tadına bakmadan dönmeyin deriz. Daha ilk kaşıkta ne kadar doğru bir karar aldığınızı fark edeceksiniz zaten.


Ve elbette PİŞMANİYE


Pişmaniye kente özgü bir tatlı türü olarak ün kazanmıştır. Yolculuklarda İzmit'ten geçenleri önce pişmaniye satıcıları karşılar. Kutular içinde ak pamuk görünümü veren bu tatlı, ilimizin simgesi gibidir. Tüm yöresel şenliklerin, şölenlerin de vazgeçilmez yiyeceklerindendir. Un ve şekerden yapılan tatlının anavatanıysa "Eski Acemistan" olarak biliniyor. Oradaki adı "Peşmek"tir. Kocaeli'de pişmaniyenin bilinen ilk ustasının "Kandıralı Hayri Usta" olduğu söylenmektedir. Pazara yönelik üretimi de, yapımını Hayri Usta'dan öğrenen Hacı Agop adlı bir Ermeni şekerci başlatmıştır. Bir süre sonra tüm Ermeni şekerciler pişmaniye yapımına yönelmiş, Cumhuriyet sonrasında mahkeme başkatiplerinden İbrahim Çınar pişmaniyenin İzmit'te tanıtımını sağlamıştır. Hacı Agop'un oğluna Türkçe dersleri vermek için sık sık dükkana gidip gelirken pişmaniye yapımını da öğrenen İbrahim Çınar emekli olunca tümüyle pişmaniyecilik yapmıştır.  

Özgün bir tatlı çeşidi olması, hafifliği, pişmaniyenin il dışında da aranmasını, ilgi görmesini sağlamıştır. Kavrulmuş una, kaynamış şekerin yedirilmesi ilk bakışta kolay gibi görülmektedir. Ancak küçük bir yanlışlıkla tüm emek ve harcamalar boşa gidebilir. Çevrede pişmaniye adının buradan kaynaklandığı öne sürülür : "Yapan bin pişman, yapmayan bir pişman". Satıcılarsa aynı tekerlemeyi yolculara yöneltmektedir: "Alan bir pişman, almayan bin pişman! 


Pişmaniye’nin Yapılışı

Pişmaniye’nin malzemesi az fakat yapımı zordur. Malzeme un, şeker ve tereyağından ibarettir. Kalaylı, büyük bir bakır kazanda önce un yağ ile kavrulur. Ancak bu iş biraz sabır ister. Kavurma işlemi büyük bir ağaç kaşıkla yapılır. 5-6 saat süren bu kavurma işinden sonra un ile yağ iyice birleştirilir. Kavurma işleminden ayrı olarak başka bir kazanda da şeker kaynatılır. Kaynaya kaynaya iyice ağdalaşan şeker, kavrulmuş un ile karıştırılarak birbirine yedirilir. Sonra bu karışım büyük tepsilerde saatlerce ovularak çevrilir. Bu işlem ağdalı hamurun tel tel oluncaya kadar sürdürülür. İzmit’e gelen herkesin zevkle yediği pişmaniye bu şekilde hazırlandıktan sonra tartılarak kutulara yerleştir ve satışa sunulur. 

Yorumlar

  1. Yapılmış herhangi bir yorum bulunmamaktadır..

BİZ KİMİZ?

Kısaca Kocaeli'yi anlama ve daha kaliteli yaşama rehberi diyebiliriz. Gün içerisinde iş hayatında ve sosyal hayatta neler olup bittiğinden haberdar olmaktan tutun, Kocaeli'nin pek bilinmeyen değerlerini, mekanlarını ve kültürünü insanlara tanıtmaya kadar, hatta hafta sonunu burada nasıl keyifle geçirebilirsiniz gibi şehirle alakalı tüyolar veren bir şehir portalı olmayı amaçlıyoruz..

İLETİŞİM