Görüş ve Öneriler

Tourette Sendromu Nedir?

Öznur Nozoğlu  

Psikolojik Danışman

Kimdir?


Ekim 2018

  0

Tourette Sendromu Nedir?

Öncelikle hepinize merhabalar… Ara ara paylaşımlar yapacağım, bildiklerimi, gördüklerimi ve yaşadıklarımı sizlere aktaracağım bu platforma bir farkındalık yazısıyla başlamak istedim.Tourette Sendromu…

Daha önce duydunuz mu bilmiyorum ama ben bir iki kere haber bültenlerinde denk gelmiştim touretteli bireylere.Fakat birkaç hafta önce touretteli güzeller güzeli İpekle tanıştım ve onunla paylaşımlarda bulundum.Yaşadığı sıkıntıları ve zorlukları bu kanalla paylaşarak belki birkaç kişinin daha dikkatini çekip, farkındalığını arttırabilirim diye düşündüm.


Tourette Sendromu nedir?

Tourette Sendromu bedensel ve sesli tiklerin bir arada olduğu “nörobiyolojik” kalıtsal bir rahatsızlıktır. İstemsizce ortaya çıkan bedensel tiklere;devamlı tekrarlanan kol veya bacak hareketleri,omuz silkme, göz kırpma,kafasını sallama,otururken bedenini ileri geri oynatma,zıplamayı örnek verebiliriz. Sesli tiklerde ise boğazını temizleme,öksürme,hırıltı sesi çıkarma karşımıza çıkıyor. Sendromun başlangıcı çocukluk ve gençlik çağına dayanıyor ve bu hastalık 10.000 çocuktan 4-5’inde görülüyor. Tiklerin şiddeti ergenlik döneminden sonra azalıyor ve yetişkinlikte şiddetli görüldüğü durumlar nadir olarak değerlendiriliyor.Tedavisinde ilaçlar kullanılıyor fakat bu ilaçlar tikleri tamamıyla ortadan kaldırmıyor.Sadece tikleri kişinin hayatını daha az etkileyecek boyuta indiriyor.

Gelelim İpek’in ve Touretteli diğer bireylerin yaşadıkları zorluklara. Öncelikle bu bireylerin sosyal,eğitim ve iş hayatları fazlasıyla sekteye uğruyor. Sendromu bilmeyen ya da bilen birçok kişi tarafından bakışlarla,sözlerle psikolojik şiddete maruz kalıyorlar.”Yapma” kelimesi sanırım onlar için en zor kelime çünkü gerçekten o sesleri çıkarmak ve öyle davranmak istemiyorlar ama bu duruma da engel olamıyorlar. Engellemeye yani bastırmaya çalıştıklarında ise o kaygıyla birlikte tikler daha şiddetli olarak devam ediyor.

Neler yapabiliriz?

Tourette sendromuna sahip bireylerin asla suçlanmaması, neden böyle yapıyorsun, niye böyle sesler çıkarıyorsun, yeter yapma,sus gibi baskılara maruz kalmamaları en önemli nokta.Tiklerin hiçbir zaman kişinin kontrolünde olmadığını unutmamak bir diğer hassas konu. Belki biraz empati kurmak, onlara destek olmak, yanlarında olduğumuzu hissettirmek, zaten onlar için oldukça zor olan bu süreci normalleştirmek,onları toplumdan dışlamamak, rahatsız edici tarzda bakmamak gibi bir sürü şey yapabileceklerimizin küçük bir parçasını oluşturuyor aslında.

Son bir şey!

Belki eksik yansıttığım bazı noktalar olabilir. Bu yüzden daha ayrıntılı bilgi için dilerseniz “Türkiye Tik/ Tourette Sendromu Gönüllüleri'' platformunun web sitesini veya Facebook sayfalarını ziyaret edebilirsiniz.

Web Sitesi : http://ttsg.co.nf/

Facebook Sayfası: https://www.facebook.com/touretteturkiyegonulluleri/Yorumlar

  1. Yapılmış herhangi bir yorum bulunmamaktadır..

BİZ KİMİZ?

Kısaca Kocaeli'yi anlama ve daha kaliteli yaşama rehberi diyebiliriz. Gün içerisinde iş hayatında ve sosyal hayatta neler olup bittiğinden haberdar olmaktan tutun, Kocaeli'nin pek bilinmeyen değerlerini, mekanlarını ve kültürünü insanlara tanıtmaya kadar, hatta hafta sonunu burada nasıl keyifle geçirebilirsiniz gibi şehirle alakalı tüyolar veren bir şehir portalı olmayı amaçlıyoruz..

İLETİŞİM