Görüş ve Öneriler

Vizesiz gidebileceğiniz ülkeler

Emre DUMAN / Seyahat - 31 Ağustos 2018

  0

Vizesiz gidebileceğiniz ülkeler

Sizin için vizesiz gidebileceğiniz dünyanın dört bir yanından ülkeleri derledik.BarbadosBarbados, bağımsız bir ada ülkesidir. Kabaca 13° Kuzey ve 59° Batı da bulunur. Güney Karayipler bölgesinde uzanan ülke Karayip Antil Adaları zincirinin bir parçasıdır. Amerika ülkeleri'nden biridir. Konumuyla Güney Amerika kıtasına bitişiktir.


AzerbaycanAzerbaycan, tarih sahnesinde M.Ö. 6. asırdan itibaren görülmeye başlar. Jeopolitik durumu itibariyle, devamlı istilalara uğramış ve çeşitli devletlerin hakimiyeti altında kalmıştır. Bu bölgede kurulan ilk devlet, Ahameni Komutanı Sahrap Atropates'in temellerini attığı krallıktır. Atropates Krallığının ismi zamanla değişikliklere uğramış, Sasanilerce Azurbeycan, Süryanilerce Azerbaigan olarak isimlendirilmiştir. Türkler ve İranlılar ise bölgeye Azerbaycan ismi vermişlerdir.


ArnavutlukGüney Avrupa ülkesi Arnavutluk, Balkan yarımadasında dağlık küçük bir ülkedir. Kuzeybatısında Karadağ, kuzeydoğusunda Kosova, doğusunda Makedonya, güney ve gümneydoğusunda ise Yunanistan bulunmaktadır. Batıda Adriyatik denizine, güneybatıda ise Ege Denizi'ne kıyısı vardır.

Etnik çeşitliliğin az olduğu ülkede nüfusun yüzde 95’ini Arnavutlar yüzde üçünü ise Yunanlar oluşturuyor. Ülkede nüfusun yüzde 70’i Müslüman, yüzde 20’si Ortodoks ve yüzde 10’u Katolik.


BahamalarBahamalar iyi bilinen tropik bir cennet ve aynı zamanda vergi avantajları sunan bir yerdir. Çoğu insan için harika bir tatil konumu olarak bilinse de, Bahamalar varlıklı aileler ve emeklilerin ikamet etmesi adına ciddi bir seçenektir. Florida sahilinin hemen açığındaki çekici coğrafi konumu, avantajlı vergi sistemi ve harika tropik iklimiyle, Bahamalar uzun süredir varlıklı ailelerin yerleşim konusundaki favori yerlerinden biridir.


BahreynResmi adıyla Bahreyn Krallığı, 30 kadar küçük adadan oluşan bir ülkedir. Bahreyn, Arapça'da 'iki denizin arasında' anlamına gelmektedir. Petrol kaynakları sayesinde ekonominin ayakta tutulması sağlanmaktadır, fakat kaynakların tükenmesi korkusuyla farklı alanlara yönelmeye başlamışlardır. Başkenti, Bahreyn adası üzerindeki Manama şehridir. Nüfusun 3'te 1 kadarını ülkeye çalışmak için gelen yabancılar ve göçmenler oluşturmaktadır. Resmi dili Arapça olan ülkenin para birimi Bahreyn dinarıdır. Bahreyn'de yerel saat Türkiye saatine göre 1 saat ileridir. 


BelarusDoğu Avrupa’da doğal güzellikleri ile öne çıkan Belarus (Beyaz Rusya), Türk vatandaşlarının vizesiz seyahat edebildiği, dinamik gece hayatı, huzurlu ve düzenli gündelik yaşamı ile ziyaretçilerini etkileyen bir rota.

Ukrayna, Rusya, Polonya, Litvanya ve Letonya’nın komşusu olan Belarus, Türk vatandaşlarının son yıllarda Doğu Avrupa’da en çok ziyaret ettiği ülkelerin başında geliyor. Avrupa‘nın en güvenli ve sakin ülkeleri arasında yer alan Beyaz Rusya, aynı zamanda Doğu Avrupa ya da Baltık ülkeleri turu planlayanlar için de iyi bir başlangıç noktası.


BelizeBelize, Orta Amerika'da yer alan bir ülkedir. Kuzeyinde Meksika, batı ve güneyinde Guatemala, doğusunda ise Karaib Denizi yer almaktadır. 1973'e kadar İngiliz Honduras'ı olarak bilinen ülke 1981 yılında bağımsızlığını ilân etmiştir.


BhutanBhutan Himalayaların doğusunda yer alan ilginç bir ülke. Bhutan’da yaklaşık 700.000 kişi yaşıyor. Ülke gayet genç nüfusun %54 ü 25 yaş ve altı. Yüzölçümü 38394 km2, başkenti Thimphu. Bhutan Hindistan ile Çin arasında. Ülkenin 1075 kilometrelik kara sınırı var. 605 km’ si Hindistan ile, 470 km’ si Çin ile. Ülkenin denize hiç kıyısı yok. Bhutan 27-30 kuzey enlemleri arası 88-90 batı boylamları arasında. Bhutan’ da ortalama ömür 66 yıl. Kuzey ovalarda tropikal iklim hâkimdir. Orta kısımdaki vadilerde kışlar soğuk, yazlar sıcak geçer. Himalayalar’da ise kışlar sert, yazlar serindir.


Birleşik Arap Emirlikleri


Birleşik Arap Emirlikleri (BAE); Abu Dabi, Dubai, Sharjah, Fujairah, Umm Al Quwain ve Ajman Emirliklerinden oluşan 6 Emirliğin bir araya gelmesiyle 1971 yılında kurulmuştur. Bilahare Ras Al Khaimah da 10 Şubat 1972'de federasyona katılmıştır. Böylece BAE, sözkonusu 7 Emirliğin oluşturduğu bir federasyon haline gelmiştir.

BAE’nin, topraklarının ve petrol üretiminin yaklaşık % 90’ı Abu Dabi Emirliği’ndedir. İkinci büyük Emirlik ise Dubai’dir.


Bolivyaİsmini, Güney Amerika'yı İspanyol boyunduruğundan kurtaran Simon Bolivar'dan almıştır. Ülkenin başkentleri Sucre ve La Pazi'dir.

Oldukça zengin kaynakları olmasına rağmen, Güney Amerika'nın en yoksul ülkelerinden biridir.

Ülkedeki resmi diller İspanyolca, Quchaua ve Aymara'dır.

Para birimi Boliviano'dur.

Yerel saati Türkiye saatine göre 6 saat daha geridir.

Bolivya'ya yapılan, süresi 90 günü aşmayan ziyaretlerde vize gerekmemektedir.


Bosna-HersekBosna-Hersek’in ismindeki İlirya kökenli Bosna kelimesi, büyük bir olasılıkla dağlık bir iç bölgede doğduktan sonra büyüyen ve kuzeyde Hırvatistan ile sınırı çizen Sava nehri ile birleşen Bosna ırmağından, ülkenin güney bölümünün adı olan Hersek ise 15. yy.’da kendine “Herceg” (Almanca Herzog=dük) unvanını veren yerel bir derebeyinden gelmektedir

Botsvana

Botsvana ya ada resmî adıyla Botsvana Cumhuriyeti, Afrika kıtasının güneyinde bulunan ve denize kıyısı bulunmayan kara ülkesidir.


Brezilya Güney Amerika'da federal devlet. Doğuda Atlas Okyanusu kıyıları (7.400 km), öteki yönlerde, Ekvator ve Şili dışında, bütün Güney Amerika ülkeleriyle sınırlanır. Dünyanın beşinci geniş ve Güney Amerika'nın en kalabalık ülkesidir. 1 federal bölge, 22 özerk devlet ve 4 federal araziden oluşur.

Britanya Virjin Adaları

Ana dili İngilizce olan Virgin Adaları'nın Amerikan bölgesi 104,737, İngiliz Tarafı ise 31,912 nüfusa sahiptir. Takım adalar olarak değerlendirilse de, dediğimiz gibi adalar, iki ülke arasında bölünmüştür ve yılda ortalama 2 milyon turisti kendine çeker. Adalar, turistler için tam bir tropikal fantezi noktasıdır.


Cook Adaları15 adadan oluşan Cook Adaları, Büyük Okyanus'ta Yeni Zelanda'ya bağlı bir adalar devletidir. Adaların adı, 1770'li yıllarda buraları keşfeden Kaptan James Cook'tan gelmektedir. Türkiye ile arasında 13 saat fark olan Cook Adaları'nın başkenti Avarua şehridir. Nüfusunun büyük çoğunluğunu Yeni Zelanda'ya göç veren takım adaların nüfusu giderek azalmış ve günümüzde 11 bin seviyelerine kadar inmiştir. Dili ingilizce olan adalarda trafik aynen Yeni Zelanda'da ve İngiltere'de olduğu gibi sağdan direksiyonlu araçların akışına göredir. Ekvator çizgisi Cook Adalarını Kuzey ve Güney adaları olarak ikiye ayırır. Para birimi olarak hem Yeni Zelanda doları hem de Cook Adaları dolarını birlikte kullanmak mümkündür.


DominikaAdanın yerlileri Karibler. Beyaz adamın adayla tanışması ise 1493 yılında Kolomb’un yoluna çıkmasıyla olmuş. Adayı pazar günü gören Kristof Kolomb yeni keşfettiği topraklara da uygun bir ad bulmuş; Latince ve İspanyolca’da pazar günü anlamına gelen Dominica. 17. yüzyılın ortasına kadar yerleşim olmamış. Ada Karayip adaları arasında en fakir ve en az gelişmiş olanı. İşe bir de iyi yönünden bakın, aynı zamanda en ucuzlarından da biri.


EkvadorEkvador, Güney Amerika'da, temsili demokrasi ile yönetilen bir cumhuriyettir. Kuzeyde Kolombiya, doğu ve güneyde Peru ile komşudur ve batısında Büyük Okyanus vardır. Anakaradan 965 kilometre batıda, Büyük Okyanus'ta bulunan Galapagos Adaları da ülkenin sınırları dahilindedir.

El Salvador

Orta Amerika’da yer alan El Salvador batıda Guatemala, doğuda ve kuzeyde ise Honduras’a komşudur. Güneyinde Büyük Okyanus’un yer aldığı ülkenin yüzölçümü ise 21.041 km2. Yani ülke Türkiye’nin yüzölçümü olarak üçüncü büyük kenti olan başkent Ankara’dan biraz küçük. Ancak küçüklüğüne aldanıp 1-2 günde gezebileceğinizi düşünmeyin


EndonezyaEndonezya, 13.000'den fazla adayla dünyanın en büyük ada ülkesidir. Komodo ejderhası Endonezya'nın ulusal hayvanıdır. Endonezya, dünyanın en fazla orman tahribatı oranına sahip ülkesidir. Brezilya ise yakın bir oranla ikincidir. Dünyanın en büyük İslam nüfusu Endonezya'dadır. Endonezya'da mavi alevler saçan bir yanardağ vardır. Dünya nüfusunun %60'ı Çin, Hindistan, ABD ve Endonezya gibi ölüm cezasının yasal olduğu ülkelerde yaşıyor.


FasFas farklı coğrafyalarda farklı isimlerle anılan bir ülkedir. Tam Arapça ismi El-Memleke El-Mağribiyye yani Batı Krallığı’dır. Genellikle El-Mağrip – Batı ismi kullanılır. “Morocco” kelimesi, Latince’deki “Morroch” kelimesinden gelir. Morroch, Latince’de Murabıtlar ve Muhavvidler’in başkentleri olan Marakeş’e verilen isimdir. İranlılar “Marrakech” ve Türkler de antik İdrisî ve Marinî başkenti Fes’ten dolayı bu ülkeye Fas demişlerdir.

Fildişi Sahili

Fildişi Sahili ya da resmî adı ile Fildişi Sahili Cumhuriyeti, Afrika kıtasının batı kısmında yer alan bir ülkedir. Ülkenin sınır komşularını Mali, Burkina Faso, Gana, Liberya ve Gine oluşturmaktadır.


FilipinlerFilipinler, resmî adıyla Filipinler Cumhuriyeti, Pasifik Okyanusu'nun batısındaki coğrafyada konumlanan bir Güneydoğu Asya devletidir. Ülke irili ufaklı 7.641 adet ada ve adacıktan oluşur. Ancak ülkeyi oluşturan üç ana coğrafi kara parçası vardır.

Yorumlar

  1. Yapılmış herhangi bir yorum bulunmamaktadır..

BİZ KİMİZ?

Kısaca Kocaeli'yi anlama ve daha kaliteli yaşama rehberi diyebiliriz. Gün içerisinde iş hayatında ve sosyal hayatta neler olup bittiğinden haberdar olmaktan tutun, Kocaeli'nin pek bilinmeyen değerlerini, mekanlarını ve kültürünü insanlara tanıtmaya kadar, hatta hafta sonunu burada nasıl keyifle geçirebilirsiniz gibi şehirle alakalı tüyolar veren bir şehir portalı olmayı amaçlıyoruz..

İLETİŞİM