Görüş ve Öneriler

Vücudunuzdaki Ödemi Attırıcı 10 Doğal Besin

Özge YALÇIN  

Kurumsal İletişim Uzmanı / Fitness ve Pilates Antrenörü

Kimdir?


Kasım 2018

  0

Vücudunuzdaki Ödemi Attırıcı 10 Doğal Besin

Ödem vücuttaki sıvı birikmesine verilen isimdir. Ödem durumunda hücre içi sıvılar, doku aralarında birikerek şişkinliğe neden olur. Bazı hastalıklara bağlı olarak da vücutta ödem oluşabilmektedir. Örneğin, tiroid, şeker, karaciğer, kalp yetmezliği ve alerjiler gibi... Eğer herhangi bir hastalığınız yoksa doğru besinler ile vücudunuzda oluşan ödemi atmanız mümkün. Gelin bu doğal besinlere bir göz atalım.


1. Yoğurt

Özellikle marketlerden satın almak yerine evde yapılan katkı içermeyen, besin değeri yüksek olan yoğurt, içerisinde bulunan prebiyotik yani yararlı bakteri deposu ile doğal bir ödem söktürücü görevindedir. Şişkinliklerin yok olmasında büyük bir etkiye sahiptir.

2. Su- Limonlu Su- Naneli Su

Günlük en az 2,5 litre su içmek ödemi önleme ve atımına yardımcı olmak için çok önemlidir. Eğer içeceğiniz suyun içerisine çubuk tarçın, elma dilimleri, salatalık dilimleri veya taze nane yaprağı gibi besinleri katarsanız, suyunuzun tadının lezzetlenmesini sağlayabilirsiniz.

3. Maydanoz ve Nane

Yeşil bitkilerin ödem attırıcı besinler arasında olduğu artık neredeyse kanıtlanmıştır. Maydanoz, içerisinde A ve C vitamini başta olmak üzere birçok vitamini barındırmaktadır. Yapısında beta karoten bulunması ile vücut sağlığı için son derece önemli bir sebze konumundadır. Maydanozun gün, hafta veya ay içerisinde düzenli olarak tüketilmesi vücuttaki eklem ağrılarına iyi gelmektedir.

Nane ise İçerdiği uçucu yağlar nedeniyle mide bulantılarını keser, mide ve bağırsak sökürücüdür.

Salatalarınızda ve ya normal olarak tüketeceğiniz nane ve maydanoz şişkinliği azaltır.


4. Salatalık

İçerisinde bol miktarda su, beta karoten ve C vitamini gibi antioksidanlar bulunduran salatalığı özellikle içtiğiniz suya ekleyerek lezzetlendirebilirsiniz.


5. Yulaf

Bilinenin aksine ödem attırma özelliği bulunmayan buğdaygiller ailesinden olan yulaf, bağırsak hareketlerinin artmasına ve sindirimin hızlanmasına yardımcı olur. İçerisinde yoğun miktarda bulunan aminoasit ile önemli bir protein kaynağıdır. Uzun süren tokluk hissi veren, kan şekerinin dengelenmesine yardımcı olan, karaciğerleri de temizler.

Sütle pişirerek, yoğurdun içine katarak ve ya kurabiyelerde kullanarak tüketebilirsiniz.


6. Kayısı

Potasyum bakımından zengin olan kayısı, vücut sıvılarının dengesini korumada yardımcı olarak, ödeme karşı etkili oluyor. Kayısı, sağlıklı ağız ve dişlerden parlak bir cilde kadar tüm vücut için yararlı bir besindir. Yüksek potasyum içeriği sayesinde kalp koruyucu etkiye sahiptir.

Günde 3-4 adet kayısı tüketmek vücut sindirim sistemini çalıştırır.


7. Ananas

Ananas bol lifli ve C vitaminli tropikal bir meyve olup içeriğinde bulunan bromelalin, ödem atmak için ideal bir meyvedir. Doğal detoks olarak da bahsedebileceğimiz ananası her mevsim bulabilirsiniz.


8. Nar

Çoğu kaynakta ödem attırıcı olarak gösterilse de nar aslında, bol miktarda C vitamini, polyphenol, demir, potasyum içerir ve bağışıklık sistemini kuvvetlendirir. Ayrıca kolestrol ve şekeri dengeleyen nar, kanser hücrelerinin gelişmesine engel olurken, kalp sağlığının korunmasında da yardımcı olur.

Yalnız dikkat etmeniz gereken en önemli şey kanınızdaki şeker oranı. Nar tüketirken doktorunuza danışarak ne sıklıkta kullanabileceğinizi danışmanız gerekmekte.


9. Yeşil Çay

Çaylar içerisinde en sağlıklı çaylardan biri olan yeşil çay da, ödem söktürücü özellik gösterir. Fakat günde birden fazla bardak yeşil çay, kalp çarpıntısına yol açabilir.


10. Süt

Süt, yoğurt ve kefir içerdikleri zengin kalsiyum sayesinde vücut sıvılarında mineral dengesini sağlayarak ödem oluşmasını önlüyor. Her gün ortalama 2-3 su bardağı kadar süt ürünleri tüketmek hem sağlıklı beslenmenizi sağlar. Ödem atmaktan ziyade ödem tutumunu önleme adına önemlidir.

Yorumlar

  1. Yapılmış herhangi bir yorum bulunmamaktadır..

BİZ KİMİZ?

Kısaca Kocaeli'yi anlama ve daha kaliteli yaşama rehberi diyebiliriz. Gün içerisinde iş hayatında ve sosyal hayatta neler olup bittiğinden haberdar olmaktan tutun, Kocaeli'nin pek bilinmeyen değerlerini, mekanlarını ve kültürünü insanlara tanıtmaya kadar, hatta hafta sonunu burada nasıl keyifle geçirebilirsiniz gibi şehirle alakalı tüyolar veren bir şehir portalı olmayı amaçlıyoruz..

İLETİŞİM