Görüş ve Öneriler

Yabancı en iyi diziler

Emre DUMAN / Kültür & Sanat - 03 Eylül 2018

  0

Yabancı en iyi diziler

Boş zamanında ne izlesem diye düşünenler pişman olmayacağınız son dönemlerin en çok izlenen yabancı dizileri sizin için derledik. Sıralama İMDB puanına göre yapılmıştır.


1. Game of Thrones İMDB 9,5


Son zamanların en çok izlenen dizi Game of Thrones Türkçe adıyla taht oyunları izlenme rekorları kırılıyor. Her bölümü sinema tadında olan dizi konusu, efektleri, bütçesiyle göz dolduruluyor.Bu güne kadar 7 sezon çekilen dizi 8 inci sezonu ile 2019 da veda etmeyi düşünüyor. sevenlerini üzse de son yüzyıla damga vurmuş durumda.

Kimler izlemeli: Bilim kurgu

Konusu: edi krallıktan bahsediliyor. Ejderhalar yok edileli yüzlerce yıl olmuş. Westeros denilen bir dünya burası. Dönem dönem yazların kışlara oranla çok kısa sürdüğü, ama bitmeyecek kadar uzun kışların da yaşandığı bir coğrafya. Krallık bir şehirden, Demir tahttan idare ediliyor. Bölgelerde ise krala yemin ederek sadık yaşayan aileler, bu ailelerin başında lordlar ve yine lordlara yemin ederek sadık yaşayan halklar var. En köklü lordluk yaşadıkları topraklar kadar soğuk ve sert yaradışlı olan Starklar. Starklar Kıştepesi kalesinde yaşıyorlar. Zaten en büyük bölge olan kuzey, aynı zamanda krallığın da koruyucusu konumunda. Kuzeyin en ucuna Kışyarı denilen buzdan bir duvar örülmüş. Burada gece nöbetçileri yaşamakta. Gece nöbetçileri genellikle ölümle cezalandırılmış mahkumlardan ya da kendisinden ve ailesinden kaçan asillerden oluşturuluyor. Onlar bir tür yeminle ölene kadar gece nöbetine bağlı yaşıyorlar ve evlenemiyorlar. Duvarın ardı daha sert kışlar yaşamakta. Orada kimseye bağlı olmayan yabaniler, devler, insan yiyenler yaşıyor. Ve hikayemizde, Westeros’un kuzeyinde, Yedi Krallık’ı yüzlerce yıldır koruyan buzdan surun ardında tekin olmayan güçler toplanmakta. Kralın eli diye adlandırılan kralın sağ kolunun kuşkulu ölümünden sonra, çocukluk arkadaşı ve dostu olan Kıştepesi Lordu kral tarafından güneydeki saltanat makamına çağrılıyor. Bundan sonra entrikalar, ölümler, savaşlar ardı arkasına geliyor. Ejderkrallar soyundan gelen sürgündeki Targaryen artık fosilleşmiş ejder yumurtalarını canlandırıveriyor. Ve kış, Yedi Krallık için uğursuz işaretlerle yaklaşıyor.


2.Breaking Bad:9,5


Sıradan bir suç dizi değil.

50 yaşlarında bir kimya öğretmeninin başrolünü oynadığı toplam 5 sezon süren 2008-2013 yılları arasında yayınlanan bir ABD dram ve aksiyon dizisidir. Lisede kimya öğretmeni olan Walter White (Bryan Cranston), ailesini ve yaşamını maddi anlamda kıt kanaat geçindiren sıradan bir insandır. Ek iş olarak bir araba yıkamacısında çalışmakta olan Walt, ileri derecede akciğer kanseri olduğunu öğrendiğinde sıradan devam eden yaşamı sıradışı bir seyir almaya başlar.Öldükten sonra ailesinin rahat bir yaşam sürmesi için lisede eski bir öğrencisi olan Jesse Pinkman (Aaaron Paul) ile metamfetamin (uyuşturucu) işine girer. Kimya alanında oldukça başarılı bir kariyeri olan Walter, o ana dek piyasada üretilmeyen saflıkta ve renkte (mavi) bir metamfetamin üreterek uyuşturucu dünyasına adım atar. Bu andan itibaren eski yaşamından tamamen farklı bir dünyanın içinde bulur kendisini.


3.Sherlock: 9,2


Oldukça iyi ve kıvrak bir zekaya sahip olan Sherlock Holmes, bir gün tesadüf eseri Doktor Watson ile tanışır ve onunla çok iyi dost olur. Bu dostlukları ev arkadaşı olarak devam eder. Taşındıkları mahallede cinayetler olmaya başlar ve polis teşkilatı Sherlock Holmes’in kıvrak zekasından yararlanmak için ondan yardım talep eder. Sherlock Holmes bunu kibar bir şekilde geri çevirmez ve cinayetlerde polislere yardımcı olur.

Sıradan insanların çok geç farkettiği veya farkedemediği detayları çok hızlı bir şekilde farkeden Sherlock bundan dolayı cinayetleri çok hızlı şekilde çözmektedir. Dizinin ilerleyen bölümlerde çok karmaşık olayların seyirciyi beklemesi dizinin seyrini daha da heyecanlı kılmaktadır. İşte Sherlock konusu kısaca bu şekilde.


4.Friend: 8,9


"Friends" 90'ların sonu ve 2000'lerin başında bütün dünyayı kavuran, sitcom tarihinin en başarılı dizilerinden biridir.63 kez Emmy ödüllerine aday gösterildi bir kezde altın kürenin sahibi oldu.Final bölümünde ki reyting sayısıyla en çok izlenen televizyon dizisi oldu.Türkiye'de "Sıkı Dostluklar" ismiyle ATV,Show gibi kanallarda boy göstermiştir. Şimdi biraz da dizi içeriği hakkında bilgiler paylaşıyım.Dizi Amerika-New York şehrinde çekilir.20'li yaşlardaki bir arkadaş grubunun hayat maceraları anlatılır.Bu arkadaş grubu genelde "Central Park" adlı cafede takılırlar.


5.Black mirror 8,9


“Teknoloji bir ilaç ise ki bir ilaca benziyor, peki tam olarak yan etkileri nelerdir? Black Mirror(Kara Ayna) dizisi keyif ile huzursuzluk arasındaki bu alanda kurgulanıyor”.

Dizide ise “Kara Ayna“yı her duvarda, her masada, herkesin avucunda göreceksiniz. Televizyon, monitör, akıllı telefonların parlak ve soğuk ekranı. Black Mirror, İngiliz Channel 4kanalında yayınlanıyor ve her bölümü birbirinden bağımsız kısa film tadında. Öyle ki her biri farklı yazarlar, yönetmen ve oyunculara sahip. Üstelik süreleri bile farklı. Dizinin ortak paydası ise hayatımızı kolaylaştırması beklenen teknolojinin bizleri nasıl avucuna aldığını ve sosyal yaşantımızı nasıl alt üst ettiğini konu alıyor.


6. Narcos 8,9


Uyuşturucu İle Mücadele Dairesi’nde çalışan bir Meksikalı bir ajan olan Javier Pena, ünlü Kolombiyalı uyuşturucu kaçakçısı Pablo Escobar’ı yakalamak için Birleşik Devletler tarafından Kolombiya’ya yollanır. Gerçek bir hayat hikayesinden uyarlanacak dizi, dünya çapına yayılmış bir uyuşturucu şebekesini engellemeye çalışan kolluk kuvvetlerini konu ediniyor.


7.Westworld: 8,9


Westworld dizisi, özellikle yapay zekânın doğmasıyla birlikte günahın nasıl olacağı konusundaki merak sonucunda ortaya çıkmıştır. Yani, yapımda teknolojik gelişmelerin nereye varabileceği ve bu gelişimin olumsuz etkilerinin nasıl olacağı üzerinde durulmuştur. Dizi, Westworld ismindeki eğlence parkını merkezine alıyor. Gelecek yıllarda geçen Westworld’da, özellikle paralı müşterilerin sıklıkla tercih ettiği Westworld Park’ta olayların çığırından çıkması ile ortaya çıkan macera aktarılıyor. Önemli ziyaretçilerin katılabildikleri oyunlarla dolu bu parkta Vahşi Batı teması sunan kısımda bir sorun yaşanıyor. Bu sorunla birlikte peşlerinde keskin nişancı olan zengin insanlar eğlenmeyi unutarak sadece hayatta kalmaya çalışıyorlar. Yapay zekânın kontrolden çıkacağı zaman neler yaşanabileceği oldukça etkileyici bir şekilde işleniyor.


8.La casa de papel: 8,7


La Casa De Papel veya Türkçe adıyla Kağıt Ev, Álex Pina tarafından İspanya’daki Antena 3 adlı televizyon kanalı için çekilen bir soygun dizisidir. Dizi 2 Mayıs 2017‘de ilk kez yayınlanmış ve 23 Kasım 2017‘de sona ermiştir. İki sezondan oluşan dizinin ilk sezonunun süreleri yeniden düzenlenerek 9 bölümden 13 bölüme çıkartılmıştır. İkinci sezonu ise 9 bölümden oluşmaktadır. La Casa De Papel 25 Aralık 2017’de Netflix’e eklenmiştir.

La Casa De Papel; Profesör lakaplı gizemli bir adam tarihin en büyük soygununu yapmaya karar verir. İspanya Kraliyet Darphanesi‘ni soyacaklardır. Öncelikle Profesör, yeteneklerine göre kendi uzman olan kişilerden oluşan bir ekip toplar. Ekipte hiç kimse birbirini tanımamaktadır. Ve ilk toplanmada herkese ülkelerin başkent isimlerinden oluşan bir kod adı verilir.

Alttaki fotoğrafta (soldan sağa) Berlin, Helsinki, Oslo, Nairobi, Profesör, Moskow, Denver, Rio ve Tokyo görülüyor.

Profesör darphane soygunu için beş ay boyunca topladığı ekibe en ince detayına kadar eğitim verir. Eğitim tamamlandığında Profesörün ekibi İspanya Kraliyet Darphanesi’ne girer. Ancak Profesörün planlarında hiç olmayan olaylar ortaya çıkar. Tabi soygun varsa polis boş durur mu? Polis tarafında ise istihbarat ve müzakereciler darphane karşısında çadır açarlar. Özel TİM’ler binanın etrafını sarar. Polis tarafında baş karakterlerimiz altta (soldan sağa) Suárez, Raquel Murillo, Coronel Prieto ve Ángel bulunuyor.


9. The Marvelous Mrs. Maisel: 8,7


1958 New York City’sindeyiz. Miriam “Midge” Maisel, kusursuz kocası ve iki çocuğuyla hayal ettiği hayata kavuşmuş bir kadındır. Edebiyat okusa da ev hanımı olmaya ve çocuklarını kendi büyütmeye karar vermiştir. Kocası Joel başarılı bir iş adamı olmasının yanı sıra geceleri küçük stand-up şovlarına çıkıp komedyen olmak için uğraşmaktadır. Midge de onu desteklemektedir fakat Joel’un kendininki gibi pazarlamaya çalıştığı esprilerini aslında komedyen Bob Newhart’tan arakladığını fark eder.

Bir gece, başarısız geçen bir gösteri gecesinin ardından Joel, sekreteriyle onu aldattığını itiraf eder ve Midge’i terk eder. Camiiada saygın yere sahip Yahudi ailesinden destek uman Midge, ayrılıktan kendinin sorumlu tutulduğunu görür. Ailesi onun hislerinden çok komşuların hakkında ne konuşacaklarını dert etmektedir. Çaresiz ve sarhoş Midge, Joel’un çıktığı sahneye bir anda kendini atar ve kendi mizahi üslubuyla hayatında yeni patlak veren krizle ilgili içinde ne var ne yoksa seyirciye boşaltır.


10. Mr robot: 8,6


Mr.Robot dizi konusuna baktığımızda, dizide siber güvenlik firmasında tam zamanlı olarak çalışan Elliot’un hikayesi konu ediliyor. Çocukluk yıllarında ailesi tarafından birçok şiddete maruz kalan bir çocuk olarak yetişmiş Elliot, insanlarla iletişiminin zayıf olması nedeniyle onlara bilgisayarı ile zarar vermektedir.

Hayatta değer verdiği kişilere zarar verenlerin tüm özel bilgilerine erişen Elliot karşısındaki kişiyi çok zor duruma sokar, bilgisayarı sayesinde. Hayatı sıradan ama bir o kadar da zor olan Elliot’un hayatı bir gün çalıştığı siber güvenlik şirketine yapılan siber saldırı ile değişir. Saldırıyı yapanların amacı Elliot gibi nitelikli ve bilgili bir elemanı ekiplerine katmaktır.

Elliot siber saldırıyı durdurur, ancak durdururken gizli bir şifre gibi bir şey alır ve devreye Mr Robot girer. Mr Robot ekibine Elliot’u da katar ve böylece fsociety denen, yeryüzündeki en büyük ekonomik güçleri devirmek için oluşturulan siber saldırı grubu oluşur.


11. The Handmaid's Tale: 8,6


The Handmaid’s Tale; kadınların neredeyse bütün haklarının elinden alındığı, sadece çocuk doğurmak ve hizmetçi olarak varlıklarını sürdürdükleri, erkeklerin egemen olduğu dindar bir kesim tarafından totaliter tarzda yönetilen bir ülkeyi anlatıyor. Dizi, distopik yapısıyla karanlık bir hikaye sunuyor.

Distopik bir gelecekte ABD’de rejimin değiştiği bu düzende, yakalanan muhalif kadınların bir kısmı ülkenin yüksek rütbeli kumandanlarına hizmetçi olarak verilir. Hizmetçi adı altında evlere dağıtılan bu kadınlardan beklenen asıl şey, evinde yaşadıkları kumandanlardan hamile kalıp mümkün olduğu kadar çok çocuk doğurmalarıdır. Fakat son yıllarda neredeyse sıfıra düşen doğum oranları, hamile kalmanın iyice zorlaştığını ortaya koymaktadır. Dizi, hizmetçi kadınlardan biri olan Offred’in hikayesinin etrafında şekilleniyor.


12. Vikings: 8,6


8. yüzyıl İskandinavyası’nda geçen dizi, basit bir çiftçiyken cesur bir savaşçıya dönüşen Ragnar Lothbrok ve ailesinin öyküsünü ekranlara taşıyor. Savaş Tanrısı Odin'in soyundan geldiğine inanılan Ragnor’un acımasız ve korkusuz adamlarıyla birlikte denizlerle olan imtihanını seyrederken; savaşçı ve tüccar bir kavim olan Vikingler’in çok az işlenmiş ilgi çekici kültürüne hep birlikte tanık oluyoruz.

Tarihi bir drama olarak nitelendirilebilecek dizinin hikayesi, gerçek Avrupa efsanelerine ve tarihsel figürlere dayanıyor.


13. Legion: 8,4


David Haller, çocukluğundan beri kafasında belli sesler duymakta duymakta ve aslında çok güçlü bir telepati yeteneği olan mutanttır; bu yüzden sürekli psikolojik tedavi görmüştür. Kişilik bölünmesi, şizofreni gibi teşhisler konulmuştur ama sorununun ne olduğu doktorlar tarafından bilinememektedir. Kafasındaki sesleri duymamak için kendisini uyuşturan bir takım ilaçlar içmektedir. En sonunda ailesi tarafından akıl hastanesine kapatılır.

Burada Syd isimli çekici bir kızla tanışır ve onunla takılmaya başlar. Syd ile yakınlaşmasından sonra David, duyduğu seslerin ve halüsinasyonların gerçek olabileceğini ve kendisinin aslında hasta olmadığını fark eder. Bir şekilde akıl hastanesinden kaçan David, aslında çok güçlü bir telepati yeteneği olan mutanttır. Peşine hükümet çalışanları takılır ve onu yakalar. Daha sonra David kendisi gibi olan bir mutant grubu tarafından kurtarılır. Şimdi David’in kendini ve güçlerini tanıma zamanıdır…

 


Yorumlar

  1. Yapılmış herhangi bir yorum bulunmamaktadır..

BİZ KİMİZ?

Kısaca Kocaeli'yi anlama ve daha kaliteli yaşama rehberi diyebiliriz. Gün içerisinde iş hayatında ve sosyal hayatta neler olup bittiğinden haberdar olmaktan tutun, Kocaeli'nin pek bilinmeyen değerlerini, mekanlarını ve kültürünü insanlara tanıtmaya kadar, hatta hafta sonunu burada nasıl keyifle geçirebilirsiniz gibi şehirle alakalı tüyolar veren bir şehir portalı olmayı amaçlıyoruz..

İLETİŞİM