Görüş ve Öneriler

Yeşil ve Mavinin Dansı Babalı

Emre DUMAN / Seyahat - 31 Ağustos 2018

  0

Yeşil ve Mavinin Dansı Babalı

Babalı, Kandıra'nın en uzak ve el değmemiş sahillerinden biridir. Kimse tarafından duyulmamış, söz edilmemiş Babalı.Keşif tutkusu fazla olan insanların ilgisini uyandıracak. Babalı Karadeniz'in bütün güzelliklerini yansıtan, sessiz sakin, yeşilin ve mavinin dans ettiği doğasıyla insana huzur veren bir yer.Sahilin size kaldığını hissedeceksiniz

Sessiz sakin bir ortamda denize girmek isteyenlerin favorisi olabilecek koylarıyla sizleri bekliyor. Kandıra ilçesine 30 km uzaklıkta olan Babalı sanıldığı kadar uzak değil kerpe, kefken, cebeciye gelebiliyorsanız Babalı yada çok rahat bir şekilde ulaşabilirsiniz. Babalı kandıranın en uzak sahil şeridi olma özelliğinde. Son zamanlarda dalgalarıyla meşhur olan babalı dalga sörfü tutkunlarınında ev sahipliği yapmaya başladı.


Her ne kadar tatil için uzak olduğu düşünülse de, denizin temizliği tatilcilerin buraya akın etmesi için yeterli bir sebep. Kefken ve Cebeci'den sonra, Babalı'nın da yavaş yavaş keşfedilmesi, buraya olan konaklama ihtiyacını da beraberinde getiriyor. Bu nedenle de bölgede ufak butik pansiyonlar kurulmaya başlanmış bile. Hatta bölge yerlileri, evlerini pansiyona dönüştürerek, tatilcilerin konaklama ihtiyaçlarına bir nebze de olsa karşılık veriyorlar.


Babalı, bir burnun üzerine kurulmuş. Ön tarafı kayalık, sol tarafı Dikili'ye, sağ tarafı ise doğuya, kum plaja bakıyor. Zaman zaman Karadenizli yunus balıklarının Babalı sahillerine vurduğu gözlemleniyor. Babalı'nın yabancısı olan bizlere ilginç gelebilecek bu olay, yerli halk tarafından benimsenmiş durumunda.

Babalı'ya ulaşmak ise sanıldığı kadar zor değil aslında. Nereden gelecek olursanız olun, aynı rotayı izlemeniz gerekiyor. Öncelikle Kocaeli, İzmit üzerinden Kandıra'ya gelerek, ardından aynı yol üzerinden Babalı'ya ulaşabilirsiniz. Zaten yol üzerindeki levhalar sizi Babalı Sahili'ne yönlendirecektir.

Yorumlar

  1. Yapılmış herhangi bir yorum bulunmamaktadır..

BİZ KİMİZ?

Kısaca Kocaeli'yi anlama ve daha kaliteli yaşama rehberi diyebiliriz. Gün içerisinde iş hayatında ve sosyal hayatta neler olup bittiğinden haberdar olmaktan tutun, Kocaeli'nin pek bilinmeyen değerlerini, mekanlarını ve kültürünü insanlara tanıtmaya kadar, hatta hafta sonunu burada nasıl keyifle geçirebilirsiniz gibi şehirle alakalı tüyolar veren bir şehir portalı olmayı amaçlıyoruz..

İLETİŞİM